Promocja Książki J. Gąsiorka i M. Pokusy…

Relacja okiem jednej z uczestniczek spotkania. Zapraszamy do lektury.

„Tradycje są świetne, pod warunkiem że są nasze, nie obce.”

Dnia 16 września 2013r o godzinie 18:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce odbyła się promocja książki „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie”. Autorami są znany choreograf i folklorysta – Jan Gąsiorek oraz muzyk – Marcin Pokusa.

Wchodząc na sale w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce, doznałam szoku. Szłam w przekonaniu iż będzie to książeczka a nie jak się okazało księga. Już sam fakt iż, jest to wydanie formatu A4, z porządną twardą okładką oraz pokaźną liczbą stron ponad 900 daje wiele do myślenia. Ale od początku…

Kiedy zajęliśmy miejsca, dyrektor GOK – pan Andrzej Maciejowski gorąco przywitał wszystkich obecnych i każdego z osobna oraz skierował piękne słowa do jednego z autorów książki, który był obecny – pana Jana Gąsiorka.  Następnie oddał głos autorowi, który przez ponad 2 godziny zabrał w nas w niesamowitą „podróż” po swoim dziele a zarazem przybliżył nam zwyczaje i obrzędy całej historycznej Żywiecczyzny.  Wszystkim z obecnych ciągle było mało, pan Gąsiorek tak potrafi wciągnąć w swoje przemyślenia, że nikt nie pomyślał nawet o zakończeniu.  Dowiedzieliśmy się , że nowa książka jest to cenne źródło informacji dla każdego pasjonata żywieckiego folkloru. Stanowi ważny element w edukacji, jest pomocna w prowadzeniu zespołów regionalnych. Tak więc jest to „biblia” Żywiecczyzny. Pan Gąsiorek omówił każdy dział po kolei, każdy obrzęd. Ciekawym pomysłem są również zawarte zapisy nutowe oraz fotografie te archaiczne i te nowe-kolorowe.

Na zakończenie zabrał głos Wójt Gminy Milówka – pan Robert Piętka , który w swoim i naszym imieniu podziękował za tak wspaniałą rzecz. Dziękował za przybycie Przewodniczącemu Rady Gminy panu Krzysztofowi Kamińskiemu, paniom radnym, nauczycielom, członkom zespołów regionalnych, księdzu proboszczowi z Lalik – Wojciechowi Janke oraz wszystkim przybyłym. „Należy się ogromny szacunek i uznanie za zrobienie tak wspaniałego dzieła, który spokojnie można nazwać elementarzem Żywiecczyzny” – powiedziała pani Barbara Brączek-Musur, kierownik kapeli i zespołu regionalnego „Spod Rachowca”.

Myślę, że jak najwięcej osób powinno mieć taką książkę, bo wydanych jest tylko 350sztuk. Osobicie uważam ,iż jest to wydanie bezcenne. Dziękujemy autorom i każdemu kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do powstania publikacji.

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś wydawcą jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” w Wieprzu

Urszula Musur

Udostępnij na facebooku