Narodowe Czytanie 2017

2 września  w godzinach przedpołudniowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W początkowym zamierzeniu czytanie miało się odbyć przed budynkiem GOK-u, jednak niepewna pogoda przeniosła weselnych gości do środka budynku. Uwagę gości zwracała dekoracja Sali, w której każdy przedmiot miał swoje uzasadnienie w treści dramat; od reprodukcji i obrazów Jana Matejki po kosy i szable. Rozpoczęcie czytania poprzedzone zostało przyśpiewkami weselnymi
w wykonaniu zespołu „Wierchy”, który pięknie prezentował się w krakowskich strojach.

Organizatorem publicznego czytania dramatu była Gminna Biblioteka Publiczna w Milówce. W ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, organizowanego pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej włączyli się również: Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce, ZPiT „WIERCHY” im. Józefa Szczotki z Milówki, mieszkańcy Milówki oraz WGmedia – lokalne źródło informacji z Żywiecczyzny.

Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Lalkę” Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. W Milówce projekt przeprowadzono po raz pierwszy, ale duże zainteresowanie oraz zaangażowanie w akcję mieszkańców świadczy o potrzebie włączenia się w podobne akcje w przyszłości.

W Milówce z dramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzyli się m.in. Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Kalata, Wójt Gminy Milówka Robert Piętka, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kamiński wraz z Radnymi, Sekretarz Gminy Zbigniew Indyk, Dyrektor GOK Andrzej Maciejowski, Dyrektor ZSOiT w Milówce Cecylia Dunat, koordynator projektu Katarzyna Słowik oraz mieszkańcy Milówki.

W programie znalazł się krótki rys biograficzny pisarza oraz krakowskie impresje muzyczne w wykonaniu zespołu „Wierchy”. Zgromadzeni na sali częstowani byli ciastkami weselnymi.

Każdy z czytających otrzymał również podziękowanie za udział w czytaniu na którym złożony był pamiątkowy stempel – okolicznościowa pieczęć przesłana przez Kancelarię Prezydenta RP.  Stemplowano również przyniesione przez uczestników akcji egzemplarze „Wesela”.

„Wesele”, to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na podstawie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się
16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku ukazało się też pierwsze wydanie „Wesela”. Dramat Wyspiańskiego został do tej pory przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się 120 wydań „Wesela”.

http://www.wgmedia.eu/reportaze/2511-milowka-czyta-wesele

 

Udostępnij na facebooku